A városi kertészkedés, kiskertek
A palánták lefelé lógnak. Az üres palackokban jó minőségű föld van. Hordozhatóak, alkalmazkodni lehet az időjáráshoz, vagy a kerti adottságokhoz. A növények mindig tiszták, nem vei fel az eső a sarat. A talajszinten vadászó kártevőknek nagyon nehézzé teszi a dolgát. A növények magasabban vannak, mintha a talajból nőttek volna, ezért a talajmenti fagyokat nagyobb eséllyel tudják átvészelni. A művelési területet két szinten lehet kihasználni.
Nagyon víztakarékos, mert a lent összegyűlt vízzel újra öntözhetünk a tetején. A nehezen hasznosítható helyeknek is értelmet ad. Eltakarja a romos vagy más módon bajos felületeket. Ha a növényeknek készített nyílásokat fóliával takarjuk, üvegházként is működik - míg ki nem növi a lakója.
Nagyon egyszerű és az újrahasznosítás miatt takarékos itt is az öntözés. Jobb a területkihasználás a kétszintes termesztés miatt, mert a palackban termelt növények alatt, hagyományosan a földben, árnyéktűrő növényeket lehet nevelni. Ha a dőlésszög nem fixre készül, akkor beállítható a napállás szerinti legerősebb besugárzás. Ez a kivitel is működhet egy darabig "üvegházas" üzemmódban.
Virágot teszünk a vázába ... majdnem ilyen egyszerű. Csak nem virág, hanem gyökeres haszonnövény, nem csak víz, hanem 10-15 féle tápoldat, és nem váza, hanem egy praktikusabb edény. Ez a hidropónia.
Bár a növények éhezhetnek is ilyen körülmények közt, hisz abból kell gazdálkodniuk amit kapnak, mégis szépen fejlődnek, már a szemnek is kellemes a látványuk. Hiszen otthoni körülmények közt ilyet csak akkor érdemes csinálni, ha egyébként a természetes körülmények közt nem láthatnánk friss zöldséget.
A hidropóniához hasonlít, de a sóoldatok helyett halak úszkálnak a vízben. A keletkező algák és a halak trágyázzák a vizet, ez a víz kerül a növények gyökérzónájába. Mivel ez az oldat a halak miatt nitrogénszármazkokkal van dúsítva, ez pedig elsősorban a növények leveleinek a fejlődéséhez fontos, olyan növényeket érdemes elsősorban így termeszteni, amiknek a leveleit fogjuk megenni. A jelentőse ennek a rendszernek, hogy télen is ehessünk friss zöldségeket. A hasznosanyagtartalmuk talán kisebb, mint ha a szabad földben fejlődhettek volna, de sokkal-sokkal jobb, mint a semmi.
A rendszer bemeneti anyaga a haltáp, a kimeneti pedig a friss zöldség, illetve időnként egy-egy hal is.
https://www.youtube.com/watch?v=rlXbRXQjaM8
A legjobb, ha maradt az építkezésből szennyvízcső, vagy műanyag esőcsatorna. De ha venni kell, akkor is megéri, mert nem nagy beruházás. Ha már megnőttek benne a növények, szép dísze lehet az udvarnak, vagy a lakásnak. Lehet térelválasztó, takarhat egy csúnya falat, adhat árnyékot, megakadályozhatja a belátást, kicsit még zajvédő is lehet.
De nem csak a küllem számít, legalább ilyen fontos, hogy télen a lakásban ez is lehet zöldségeskert. Kis helyen elfér, és értő kezekkel sokminden friss finomságot adhat.