A szupervályog
A SZUPERVÁLYOG
Egy szupervályog-ház építéséhez nincs szükségünk másra, csak néhány dologra: polipropilén tömlő, föld, cement vagy mészcement, víz, szögesdrót. A tömlőt vagy zsákot tekercsben árulják többféle méretben. Az ára változó, de körülbelül 120 Ft/méterrel számolhatunk +áfa.
A szupervályog módszert alkalmazva a földdel töltött homokzsák tömlőket egymásra rétegezzük, amiket szögesdróttal erősítünk meg és rögzítünk egymáshoz.
A szupervályog-ház olyan szélsőséges környezeti hatásokat is elvisel, mint szélvihar, árvíz, tűz vagy földrengés.
Magát a szupervályog technológiát Nader Khalila iráni származású építész alkotta meg. Az eredeti tervet a NASA-hoz nyújtotta be, mint megvalósítható Hold házat. Később azonban az építész változtatott szemléletén és új célt tűzött ki célul. Ez a cél pedig nem más volt, mint segítség a szegényebb embereknek egy olyan megvalósítható módszerrel, amely nem igényel különösképpen szakembereket és a meglévő alapanyagokból előállítható, ezáltal a környezetet is kíméli. Egész szupervályog falukat épített három segítőjével és diákjaival karöltve.
Én most szeretném nagy vonalakban leírni, hogy hogyan is kell felhúzni egy szupervályog-házat. Csupán néhány alapvető szabályt kell figyelembe venni és bárki elsajátíthatja a lépéseket. Alább egy hagyományos eco-dome építését írom le.
Az első és legfontosabb szabály, amit az egész építkezés alatt be kell tartani, az a „körző” használata.
Az építés megkezdéséhez egy pálcára, egy mérőszalagra és egy láncra van szükség.
Ha megvan a hely, ahová a házat szeretnénk építeni, egy cölöpöt ásunk a talajba. Erre a cölöpre felszerelünk egy hosszú láncot. Krétaporral vagy mésszel kijelöljük a középvonalakat. A félkupolák és a központi kupola kijelöléséhez használjuk a láncot mint körzőt. Igyekezzünk úgy tervezni, hogy a majdani hálószoba és a konyha kelet felé nézzen, így délelőtt süt be rajta a nap.
Az alaprajz egy négylevelű lóherére hasonlít, amelynek szára is van. A központi kupola alatt lehet a nappali, a félkupolák lehetnek háló, fürdő, konyha vagy bejárat, a szár pedig a kürtő.
Ha kijelöltük, elkezdhetjük kiásni az alapot. Ássunk ki legalább kétsornyi mély alapot, majd az alját tömörítsük és szintezzük.
Ezután összekeverjük a földet, amivel meg fogjuk tölteni a zsákokat. A keverési arány a következő (1 lapát kb. 1 vödörnek feleljen meg): 10 lapát földhöz 1 lapát cement kell. Miután ezt jól elkevertük akár ásóval vagy kapával, hozzáadunk 1-2 vödör vizet. A végeredménynek egy nedves elegynek kell lennie. Akkor jó, ha megmarkoljuk, összeszorítjuk és egyben marad, de nem vizes vagy csöpögős, mint a beton. Megfelelően nedves kell legyen, hogy tömöríteni tudjuk.
A zsákokat folyamatosan töltjük, s közben tömörítjük. Egy-egy sor lerakásánál szintén tömörítjük az egészet egy döngölő segítségével.
Minden sorra 2 db párhuzamosan futó szögesdrótot rakunk egymástól 10 cm-re (a kisebb kupoláknál elég egy). A zsákok végeit egyszerűen visszahajtjuk, de pontosan kell illeszkedniük a következő zsákkal. A szögesdrótot úgy kell letenni két zsák illesztéséhez, hogy az legalább 60 centiméterrel túlfusson rajtuk mindkét irányba. A következő sor lerakásáig a szögesdrótokat néhány tégladarabbal rögzíthetjük, hogy ne mozduljanak el.
Fontos a jó tömörítés, mert ha később meg kell bontani a zsákokat, mint például a vezetékek besüllyesztéséhez, akkor nem fog kiesni belőle a föld.
Említettem már, hogy a körző használata mennyire fontos. Az egész munkafolyamat alatt szükségünk lesz a használatukra. A már említett középső lánc lesz az egyik körzőnk, ami változó hosszúságú lesz. A másik pedig akkora lánc, ami a külső faltól, a belső, szemközti falig ér, ez állandó hosszúságú. Tehát a külső falhoz leszúrunk még egy cölöpöt és arra felerősítünk egy akkora láncot, ami egészen a szemközti, belső falig ér. A munkafolyamat közben ehhez a lánchoz igazítjuk a középső láncot oly módon, hogy ahogyan felfelé haladunk, minden sornál a középső láncnak mindig akkorának kell lennie, mint az állandónak. Ez adja meg a falak méretét, hogy mennyivel beljebb kell tennünk a következő sort. A ház minden centiméterét a körzőnek kell kijelölnie!
Kijelöljük az ablak helyét. A zsaluk alá tegyünk néhány követ vagy téglát, így könnyebben eltávolíthatjuk őket, amikor megszáradt a ráhelyezett sor. A zsalukat pár nap múlva ki lehet venni, mert ennyi idő alatt megköt a stabilizált föld. Sima földet használva a kivétel előtt legalább négy sor legyen a boltív fölött. A munka folytatásához a boltívekhez hozzáillesztjük a sorokat.
Az ablak fölötti kiálló részt (szemöldök), ami megvéd az esőtől, úgy készítjük el, hogy a zsalukat kifelé állva helyezzük el és egy sort helyezünk rá, vagy mint a polcoknál, kis csövek segítségével később stabilizált földből párkányt helyezünk rá.
A polcoknak, konyha-, mosdópultnak stb., amit a falra szeretnénk később szerelni, kisebb csövek kellenek. A kisebb csöveket két sor közé tesszük. A csövekbe itt majd acélrudak kerülnek, amik egy stabilizált föld lapot tartanak majd. Erre kerülhetnek az ülések, a konyhapult és a polcok.
Süllyesztett tárolókat is készíthetünk. Ehhez meg kell bontanunk a még nedves földdel teli zsákot annyira, hogy egy pl. mázas kerámia csövet helyezhessünk bele. Ezeket a tárolókat célszerű előre megtervezni. Itt is arra kell figyelni, hogy pontosan illeszkedjen.
Ne felejtsünk el a kémény számára is nyílást kialakítani. Ehhez egy vastag csövet használunk, amit az előzőekhez hasonlóan helyezünk el két sor közé, azzal a különbséggel, hogy ha a csövet eltávolítjuk (amit megtehetünk, ha ráhelyeztünk még egy sort), egy kerek nyílást kapjunk.
Az ajtóhoz vas keretet használjunk. Az ajtókeretet a majdani padló szintjére állítsuk be. A kerethez ki kell bontanunk a zsákok sarkait, hogy pontosan illeszkedjen. Kivágunk akkora részt a földből, amekkora az ajtókeret és dróttal rögzítjük. A biztos rögzítéshez az ajtókeretet T alakban is megtámasztjuk egy vízszintes fadarab beszorításával és ez alá kerül a függőleges fadarab, ami a földig leér. Figyeljünk rá, hogy a sorok szorosan illeszkedjenek a kerethez!
Ha nem boltívet szeretnénk, akkor használjunk egy ideiglenes alátámasztást, pl. egy deszkát. Erre fektetünk egy sort, de tömörítés előtt beleütünk két, legfeljebb fél colos merevítő acélrudat. A rudak legalább 30 cm-rel lógjanak túl a keret mindkét oldalán.
Ha fedett bejáratot szeretnénk, a zsalura több tömlőt egymás mellé fektetve kialakíthatunk egy boltozatot. Az ilyen ívek csak kis távolságok áthidalására alkalmasak. Minden tömlőt szögesdrótok fognak át és rögzítenek.
Mivel a szögesdrótok húzóerőnek vannak kitéve, összekapcsoláskor legalább 60 cm hosszan tekerjük össze őket.
Ha elértük a bejárati félkupola felső szintjét, csatlakoztatnunk kell a kupola íves falát az előtető egyenes falához. Figyeljünk a pontos illeszkedésre!
A ház tetejét úgy tömörítsük, hogy kicsit kifelé lejtsen, így az eső lefolyik majd róla.
A felső soroknak vékonyabbnak kell lenniük a normál soroknál.
A felső sorokat folyamatosan a töltés után pár lépéssel már tömöríteni is kell, majd óvatosan beljebb tolni a körző által kijelölt helyére.
A végére marad a kürtő, ami a ház legmagasabb pontja. Ha kedvünk tartja, ide beépíthetünk tetőablakot is.
Az építkezés során elhelyezhetünk elektromos vezetékeket és vízcsöveket vízszintesen a rétegek között, vagy vághatunk függőleges hornyokat. Ezek dróttal vagy csavarral foghatók össze. Ezután stabilizált földből készült vakolattal fedjük el a csöveket. A rézvezetékeket szigetelni kell, hogy ne rozsdásodjon.
A szerkezet elkészültével a külső vízszigetelés és vakolás marad hátra.
A belső vakolás és a padló is készülhet a falakat alkotó stabilizált földből. A külső felületre éghajlattól függően használható agyag, aszfalt vagy iparilag előállított vízálló vakoló anyag.
Ha környezetkímélőbb módon akarjuk megoldani a ház belső festését, akkor erre a célra használhatunk tejet, így még természetesebb házat kapunk.