A népi építkezés és a szupervályog
Helyben előforduló építőanyagokat, természetes anyagokat használtak a népi építészetben. Így a megfelelő karbantartás elmaradása esetén sem rom és szemét lett, hanem visszasimult a környezetbe, ahonnan kitermelték alapanyagait.
A népi építészetben évszázadokon keresztül a föld, a fa, valamint egyéb növényi anyagok, mint a nád vagy a sás előfordulása határozta meg a népi építészet jellegét.
A vályogtéglákat törekkel kevert, átdolgozott sárból készítették. Kötőanyagként híg sarat használtak. Egy közepes házhoz, 10-12 ezer vályogtéglára volt szükség (1 öl=1,8 méter - 1000 tégla). A válogy kedvezően egyensúlyozza ki a ház páratartalmát, jól szellőzik, valamint kiváló hang- és hőszigetelő.
Ezt az eljárást továbbgondolva egy iráni felhőkarcoló-specialista, Nader Khalili megalkotta azt az építészeti módszert, mely ötvözi a tradicionális építészeti technológiákat és a legújabb módszereket. A szupervályog (vagy földzsák technológia) a hagyományos vályogépítés hátrányait kiküszöbölve hozza vissza a környezetbarát és gazdaságos építési technológiának a létjogosultságát a modern otthonteremtés alternatívái közé.
Ennek az építési formának a legfontosabb eleme a föld, melyet különböző elemekkel egészítenek ki.
A földdel töltött zsákokból vagy tömlőkből egyenes vagy ívelt falak, boltozatok, kupolák is formálhatók. A sorokból kialakított szerkezet lehetővé teszi, hogy stabil és tartós, a környezeti katasztrófáknak (árvíz, szélvihar, földrengés, tűzvész) ellenálló, változatos építési formákat hozhassunk létre földből, egyszerű és környezettudatos módon.
A környezettudatos, organikus építkezés, így a szupervályog-technológia is, kihívást és egyben lehetőséget is jelent az építészek és az építtetők számára. A technológia magyarországi bevezetése jelenleg zajlik, amelyben komoly feladat hárul az építész-tervezőkre, statikusokra, kivitelezőkre, hiszen még ki kell dolgozni a hazai adaptációhoz szükséges szempontokat.
A vályogépítészeten túl érdemes tájékozódni a többi, öko-építészeti eljárásban is, pl. a szalmabálából készült épületek, vagy földházak is megfelelő alternatívák. Mindegyik esetben érdemes a telepítés szempontjainál a domborzatot, a megfelelő tájolást, az infrastrukturális igényeket, a kerttel való szervez kapcsolat lehetőségeit mérlegelni a fenntartható otthon kialakítása érdekében.
Forrás: Aranyos Sándor