Ganesha
Ganésa, aki ismert még mint Ganapati ,Vinajaka, egy elefántfejű embertestű istenség, az egyik legismertebb alakja a hindu pantheonnak. Az egyik legnépszerűbb hindu isten, akit általában pocakos férfinak, félagyarú elefántfejjel ábrázolnak. Gömbölyű hasa nem csak mohóságára utal, hanem arra is, hogy tőle függ mindenféle vállalkozás sikere is, bármibe is fogjon valaki, hozzá fordulhat áldásért és segítségért,ezért őt tartják az üzleti vállalkozások patrónusának is, a vállalkozások isteneként ő az, aki elhárít minden akadályt egy induló üzlet, utazás, próbálkozás elől, mivel a kezdetek és az akadályok urának is tartják.
A tudományok és művészetek védnöke, valamint az értelem és a bölcsesség istene is.
Négy kezének tartása illetve a bennük tartott tárgyak - kagyló és diszkosz, elefántösztöke és vízililiom - mind szimbolikusjelentést hordoznak. A lefele fordított tenyér menedéket kínál híveinek, a felfelé fordított tenyér pedig áldást oszt. Egyik kezében az elefántösztöke, a jó és rossz ösztönök szétválasztását segíti, és követőit az igazságosság ösvényén tartja. A másik kezében a kötél, a kötelékektől való szabadulást jelképezi. A halál feletti uralmát a tőr és a kígyó mutatja. Néha egyik kezében kedvenc rizsgombóca van, amelynek pocakját köszönheti, a másikban pedig az az írás hevében általa letört fél agyara, amellyel Vyasza bölcs diktálása nyomán leírta a Mahabharatát. Másik agyarát a legenda szerint a Parashuramával vívott párharc során veszítette el. Parasurama meglátogatta Shivát, aki azonban aludt, Ganesha pedig nem volt hajlandó beengedni a vendéget, mire az Ganeshához vágva fejszéjét, levágta jobboldali agyarát. Egy másik legenda úgy tartja, hogy a Gajamukha óriással való verekedés során Ganesha maga vágta le agyarát és vágta ellenfeléhez - a mágikus erejű agyar patkánnyá változtatta Gajamukhát, aki Ganesha hátasállata (vahana) lett.
Elefántfejének története több változatban ismert. Az egyik szerint Párvati akkor szülte Ganésát, amikor férje, Siva távol volt, így a fiú nem ismerte az apját. Egy alkalommal, amikor Párvati fürdött, Ganésa őrködött. Ekkor érkezett meg Siva, és Párvatihoz akart menni, de Ganésa (mivel nem ismerte fel az apját) ezt nem engedte meg. Siva haragra gerjedt és levágta Ganésa fejét. Amikor rájött, hogy a saját fiát ölte meg, fogadalmat tett, hogy az első állat fejét rakja fia testére, és ez történetesen egy elefánt volt.
Ganésa, mint istenség a 4–5. században különült el egyértelműen felismerhető formában a számtalan hindu istenségtől mint önálló alak, bár a védákban már voltak előképei.
Szobrát gyakran helyezik az épület bejáratához közel, ahol őrzi az ott lakókat és egyben áldást is hoz a jó szándékkal betérőkre.
tibeti ékszer