Akné
A napi tisztítás alapvető, de ezt sem szabad túlzásba vinni. A tiszta víz nem elegendő, mert a zsíroldékony koszt nem tünteti el. Erre a semleges pH-jú szappant érdemes alkalmaznni. Amikor arctisztítót, tonikot és bármilyen kozmetikumot haszálsz (vagy adsz gyermeknek) meg kell nézni, milyen természetes alapanyagok vannak benne, illetve milyen káros anyagok nincsenek, melyek nagyon sok kozmetikai termékben sajnos fellelhetők.
A napfény gyógyító hatása kétségtelen, de tudni kell, hogy nem minden pattanásnak tesz jót. Van olyan változata, mely éppen a Nap hatására erősödik. Az viszont fontos, hogy a szabad levegő, a szűrt fény rendszeresen érje.
Kinyomkodni nem szabad! Veszélye, hogy nem sikerül tökéletesen kinyomni, és újra csak begyullad. A túl gyakran és mélyen piszkált pattanások csúnya heget hagynak maguk után.
A táplálkozás kordában tartása sokat segíthet. Kevésbé zsíros, kevésbé cukros, kevésbé fűszeres ételekről beszélünk, melyek segítenek csökkenteni a szervezet savasságát. Naponta legalább kétszer lecsúszhat egy alma, de a nyers zöldség is nagyon jó. A legnehezebb talán a cukor mellőzése, viszont megéri a próbát. A pattanások erősödését okozhatja a csoki, cigaretta, alkohol, gyógyszerek, drogok. Ez azért nem azt jelenti, hogy ha elhagyod ezeket a dolgokat, egyből elmúlnak a pattanások, de segítenek abban, hogy ne rosszabbodjon a helyzet. Fontos az A-vitamin, a C-vitamin és a B-vitaminok jelenléte a szervezetben, nem beszélve létfontosságú ásványi anyagokról (cink, szelén).
A stressz hatására indulhatnak csak igazán meg a pattanások. Feszült helyzetben fokozódik a szervezet hormontermelése, ami kihat az összes folyamatra. Nem ritka, hogy nehezebb időszakban ez okozza az arcbőr hirtelen változását.
A gyógytea segíti a tisztulást. Gyerekek csak kiegészítésként fogyasszanak gyógyteafőzetet, tisztítókúraként sose. Felnőtteknek viszont kiváló a gyógyító böjt bevezetése. Tisztító teát, gyermekláncfüvet, csalánt, bodzát, aranyvesszőfüvet, máriatövist, citromfüvet, zsurlót belső használatra, külsőleg lemosásra jöhet a kamilla, citromfű, cickafark vagy a csipkebogyó főzete.
A pattanás oka nemcsak belülről jöhet, lehet szennyezett levegő vagy kozmetikum, melyet nem tolerál a bőr, esetleg allergia alakul ki. Külső és belső tisztítást érdemes egyszerre intézni.
Az arctisztítást tehát semleges pH-jú szappannal, vagy sós vízzel is lehet végezni, de rendszeresen! A tisztítást követően a gyulladt pattanásokat be lehet kenni pici propolisz oldattal. A propolisz nagy hatású baktérium- és gombaölő szer. Bőrradírral az elhalt hámréteget el lehet távolítani, szabaddá téve az eltömődött faggyúkivezetéseket.
Ésszel bánj azért mindennel, a mértékletesség meghálálja magát! A túlzásba vitt szárítás, hámlasztás segít átcsapni a ló másik oldalára.
Ha jót akarsz magadnak, olyan kozmetikai tisztítószereket használj, melyek ehetők is (méz, tojás, túró stb.), vagy igazoltan természetes alapanyagúakat. A szabály viszont, hogy este minden arcfestéket kötelező szépen lemosni.
Sokat tehetsz arcod bőrének tisztaságáért, ha nem dörzsölöd állandóan az állad, a homlokod, nem kaparászod munka közben az apróbb miteszereket. Észre sem veszed már, olyan automatikus a mozdulat. A kézről rengeteg bacilus kerül a sérült bőr alá, mely hamar gyulladásos jeleket mutat. A kozmetikumok pedig nem baj, ha elkerülik a bőröd, főleg a pattanásokat. A púder, alapozók, korrektorok inkább csak tovább növelik a bajt. A természetességre törekedni ma már erény, a kevesebb mindig több!
Ha a pattanások csúnyulnak, gyakran begyulladnak, nem múlnak, vagy annyi van belőlük, hogy az már több, mint gyanús, egy-két hónap múltán azért fordulj szakemberhez.