Gyógynövények "H"
HÁRS
A hárs vagy hársfa (Tilia) nemzetség a mályvafélék családján belül a Tilioideae (hársfaformák) alcsaládba tartozik.
Magháza virágzáskor még ötrekeszű, de az elsőként megtermékenyült magkezdemény gátolja a többi magkezdemény kifejlődését, és a magház teljes üregét kitöltve fejlődik maggá, ezért az érett hárstermés egymagvú makk.
Hársfavirág
A kis- és nagylevelű hársfa virágait a teljes virágzáskor gyűjtik, árnyékos helyen szárítják. Forrázata gyógyhatású, de élvezeti teaként is kedvelt. Felhasználják még gyógyhatású fürdővizekhez, vagy bőrápoló szerként. Hatóanyagait és felhasználását részletesen a kislevelű hárs leírásánál ismertetjük
Egyes vidékeken hársfabort is készítenek belőle.
Felhasználása
Világos, idővel kissé sötétedő színe, jellegtelen textúrája van, a geszt és a szíjács nem különül el egymástól. Puha, könnyű faanyag, gyorsan szárad.
A hársak adják minden fafaj közül talán a legkönnyebben, legjobban faragható faanyagot, ez a faszobrászat legkedveltebb anyaga. Minden forgácsoló és forgácsmentes eljárással könnyen megmunkálható, gőzöléssel jól hajlítható, gyönyörűen csiszolható.
Fafaragáshoz, esztergáláshoz, fametszethez, bútorgyártáshoz, furnérkészítéshez, rétegelt lemeznek, facipő készítésére, cellulózgyártásra, rajzszén készítésére használják.
Gyógyhatása
Nátha, idült köhögés, légcsőhurut csillapításánál kiváló izzasztó. Teája meghűléseknél izzasztó hatású, köhögéscsillapításra, idegerősítőnek, vértisztítónak, enyhe szívműködést serkentőnek használatos. Bőrápoló kozmetikai szerként, toroköblítőnek, fürdőnek használatos. A fájából készült szenet fogporokhoz, sebgyógyító és bőrbajok elleni hintőporokhoz használják.
HIDRASZTISZ
A hidrasztisz, avagy a kanadai aranygyökér (Hydrastis canadensis) a boglárkavirágúak (Ranunculales) rendjének boglárkafélék (Ranunculaceae) családjába tartozó növényfaj.
Jellemzői
Az Észak-Amerikából származó növény szára 30–40 cm hosszú, végén szétterülő levelekkel. Apró, piros virága a virágzati tengely végén helyezkedik el. Aranysárga színű allevelei vízszintesen terülnek el, gyökerei vékonyak. Íze nagyon keserű.
Felhasználása
A kanadai aranygyökér hatékony a vénás keringési elégtelenség okozta panaszok kezelésére, különösképpen a nőgyógyászatban (menstruációk közötti vérzéseknél). Gyakran más, vénákra ható növényekkel, például az őszi csodamogyoróval együtt, az aranyér, a visszeres panaszok és a lábfájás kezelésére is alkalmazható.
A kanadai aranygyökér nagy mennyiségben mérgező, magas vérnyomást és idegrendszeri görcsöket okoz, ezért a növény csak orvosi rendeletre használható!
Gyógyhatása
A növény összetevőinek vérzéscsillapító és vérnyomást emelő hatása (amint a legújabb kutatások is bizonyították) régóta ismert. A benne található alkaloidok szüléskor elősegítik a méh izomzatának összehúzódását. Hatással van az immunrendszerre, emeli az immunglobulinok szintjét.
A növény továbbá éredény szűkítő, görcsoldó, összehúzó hatású hatású. Antibiotikum, immunrendszer-stimuláló, nőgyógyászati problémák esetén is használható. Forrázata vagy tinktúrája antibiotikumként fertőző hasmenés ellen, valamint gyomor- és bélpanaszokra, immunrendszer-serkentőként, menstruációs folyás és szülés utáni vérzés megállítására alkalmazható. Az epekiválasztás megkönnyítésével emésztésserkentő hatása is van.
Hidrasztisz ellenjavallat
Terhes nők ne használják méhösszehúzódást serkentő hatása miatt! Magas vérnyomásban szenvedők, szívbetegek, cukorbetegek, glaukómások számára is ellenjavallt! Vigyázat: vérpipaccsal hamisítható, ami hasmenést, hányást, szédülést okoz!
HOMOKI GYOPÁR
A homoki szalmagyopár (Helichrysum arenarium) egy a őszirózsafélék közé tartozó növényfaj.
Jellemzői
A 20–50 cm magas évelő növény vastag, fehér gyapjas-mohos levelei szórt állásúak. Fészekvirágzatai majdnem gömbölyűek, sátorozó tömött fürtöt alkotnak. Virágai aranysárgák, kaszattermésének felülete finoman szemcsézett. Magyarországon védett növény.
Felhasználása
A homoki szalmagyopárt az epeelválasztás zavarai esetén alkalmazzák. Görcsoldó hatásának köszönhetően ajánlott emésztési panaszok enyhítésére, így például epe-és bélgörcsök, bélrenyheség esetén. Gyulladás-és fertőzésgátló tulajdonsága miatt a kozmetikában is alkalmazzák. Különböző keverékekben a nem fájdalmas sebek gyógyulását és a sebhegesedést is elősegíti.
Bár mindmáig veszélytelennek ismerik, alkalmazása nem ajánlott epehólyag-kövesség vagy az epeút elzáródása esetén. Ilyenkor a kezelés előtt forduljon orvoshoz!
Gyógyhatása
A homoki szalmagyopár az arenolnak, az izoarenolnak és az arenarinkomplexeknek köszönhetően mikroba- és gombaellenes hatású, a kempferol és a naringenin pedig segíti az epe elválasztását, a gyomor és a hasnyálmirigy szekrécióját. A kvercetin növelheti a máj méregtelenítő működését. Görcsoldó hatása is ismert.
Alacsony vérnyomásban, bélrenyheségben, sárgaságban szenvedőknek ajánlatos, gyermekeknél mint gilisztaűző. Teája epére ható, vizelethajtó, összehúzó hatású. Használják gyomorsavhiány, anyagcserezavarok, sárgaság, reuma, ízületi bántalmak ellen is.Bélféregűző hatása is ismert.
HOMOKTÖVIS
A Kárpát-medencében egyetlen faja, a Hippophae rhamnoides őshonos, pontosabban annak egyik alfaja, a subsp. carpatica Rousi.
Kiemelkedő a C-vitamin-tartalma, ami a citroménak tízszerese. Készíthető belőle: gyümölcslé, dzsem, bor, ivólé, likőr, zselé, általában más gyümölcsökből készült termékekkel vegyesen, ugyanis a homoktövis gyümölcse savas. Gyümölcsét gyógyszeralapanyagként is hasznosítják: nehezen gyógyuló sebek, fekélyek gyógyítására.
HÚSOS SOM
A húsos som (Cornus mas), a somfélék (Cornaceae) családjába tartozó, egész Európában, így a Kárpát-medencében is elterjedt, 3–7 méter magasra növő cserje. Még a lombosodást megelőzően nyíló sárga virágai nem csak a tavasz első hírnökei, hanem dísze is a kertnek. Gyümölcsei 1,5 – 3 centiméter nagyságúak lehetnek, hosszúkás szilvára emlékeztető, általában élénkpiros, savanykás, pikáns ízű. A gyümölcshúsán belül csontmagot találunk.
Jellemzői
Piros héjú, tojásdad, hosszúkás, csonthéjas magot tartalmazó gyümölcse éretten kellemes ízű és szépen díszítő, melyek nemcsak forma-, hanem színgazdag gyümölcsűek (kerek, ovális, elliptikus, körte, bordó, viola, sárga, fehér, csíkos). Fája igénytelen, tősarjairól bárhova telepíthető, a téli hideget is jól tűri. Átellenes állású levelei ép szélűek, hosszan elkeskenyedő csúcsúak, a sárga virágok ernyőszerű csoportokban március-áprilisban, a lombfakadás előtt nyílnak.
Termesztése, felhasználása
A termesztésekor a sombokor alig igényel gondozást, legfeljebb idősebb korában ritkítani kell. Manapság a kertekben és a közparkokban főként díszcserjének ültetik, pedig a som igen értékes gyümölcsöt is terem, amelyből – különösen vadas húsok mellé való – kiváló lekvár készíthető. C-vitamin tartalma 200 mg/100g körül van, karotinban gazdag. Lekvár, szörp, dzsem, kompót, bor készíthető belőle. Az éretlen termését az olajbogyóhoz hasonlóan már az ókor óta szokás sós vagy ecetes vízben köménymaggal eltenni. Borecetben elrakva a kapribogyót helyettesítheti. Savanyítani is szokták, és vadhúsból készült ételekhez tálalják. Korábban a házikertekben gyakori növény volt, ma már háttérbe szorult.
Gyógyhatása
Hasmenés esetén használható, a termés frissen antioxidáns hatású, és rengeteg benne a C-vitamin.