Gyógynövények "A"
Angyalfű
(Angelica archangelica) - angyalgyökér, Orvosi angyalgyökér, angelika, Orvosi angelika,
Gyógyhatása: Légzőszervi megbetegedések, emésztésserkentő, ízületi gyulladás. Forrázatát, vagy főzetét fogyaszthatjuk legfeljebb két pohárral naponta. A tinktúrából naponta max. fél-egy teáskanálnyit vegyünk be.
Angyalfű ellenjavallt: Kétévesnél fiatalabbnak ne adjuk. A friss gyökerek MÉRGEZŐ! hatásúak. Könnyű összetéveszteni a vízi bürökkel, mely nagyon mérgező növény. Csak növényszakértő szedheti!
Ánizs
(Pimpinella anisum L.) – Illatos ánizs, közönséges ánizs, bécsi-
vagy édeskömény.
Gyógyhatása: Köhögéscsillapító, emésztést elősegítő, nőgyógyászati problé
mák, férfi problémák, szélhajtó, köptető, felfúvódást oszlató. Egy teáskanálnyi magot 10-20 percig hagyunk ázni a forrázatban, majd naponta legfeljebb háromszor fogyasztjuk, tinktúrából fél-egy teáskanálnyi fogyasztható napi három alkalommal.
Ellenjavallat: Ösztrogén tartalma miatt migrénes fejfájást, nagyobb mennyiség émelygést, hányingert okozhat.

Apróbojtorján
(Agrimonia eupatoria) - Párlófű, bojtorjánfű
Gyógyhatása: Gyomor-, bél-, máj-, epe-, vesezavarok, torok-, szájöblítés. Teáját légzőszervi, gyomor, epe-máj, gyomor és bélhurut ellen használják. Külsőleg toroköblítőnek, kelések és gyulladások borogatására használjuk.
Apró csalán
vagy kis csalán (Urtica urens)
Bár ritkásabb fullánkszőrű, mint a nagy csalán, megérintve ugyanolyan fájdalmat okoz.
Ismert gyógynövény, leveléből élelmiszer, ill. élvezeti tea, festésére szolgáló zöld festéket lehet előállítani.
Gyógytea:Reuma, köszvény, cukorbaj, vízkór, csalánkiütés, bőrkiütések, hólyaghurut, magas vérnyomás, gyomor- és bélhurut ellen, valamint vértisztítónak, vizelethajtónak, általános erősítőnek, gyomor- és bélvérzés és a köhögés csillapítására alkalmazható.
Gyökere vizelethajtó és prosztata betegségek esetén jótékony hatásúak, hatásosan gyógyítja a bélpanaszokat, a hajhullást és az aranyeret.
Fiatal leveleit, régebben disznóknak, baromfiaknak adták összevágva és összekeverve darával.
Apró szulák
(Convolvulus arvensis)
Gyógyhatása: Az apró szulák, más néven mezei szulák, folyófű, folyondár, gyomor- és bélhurut ellen, nagyobb dózisban a gyanta-glikozidok miatt hashajtóként használható, de napjainkban alig használják. A homeopátiában hátfájás csillapítására alkalmazzák.
Acsalapu
(Petasites hibridus Sch.)
Gyógyhatása: Nyálkakiválasztást elősegítő köptető, izzasztó és köhögéscsillapító, légzéskönnyítő, torokgyulladást csökkentő, asztma, epilepszia, ideges fejfájás, migrén. A gyökértea légzőszervi megbetegedések, asztmás bántalmak enyhítésére, a légzés könnyítésére szolgál. A levelekből készült tea, köptető, izzasztó, ideges fejfájást, migrént csillapító szer. Gyökérfőzete torokgyulladás elleni öblögetésre alkalmas. Levelei gyulladások, kelések borogatására használható. Nem tévesztendő össze a martilapu (Tussilago farfara), és a bojtorjánféle gyógynövényekkel!
ÁFONYA
(fekete) (Vaccinum myrtillus) – havasi meggy, kukajsza, kukujza, molabogyó, afinya.
Gyógyhatása: Cukorbetegség, hólyaghurut, gyomorhurut, vérhas, hasmenés, bélhurut, emésztési zavarok. A levéltea epe- és hólyagbetegségek orvossága. Emeli a vércukorszintet, így a cukorbetegeknél is alkalmazható. Az áfonyabor fertőtlenítő hatású, vastagbélhurut és emésztési zavarok ellen szolgál. Termése a vérhas, hasmenés, fogínygyulladás gyógyszere.
A leve javíthatja az időskori memóriazavarokat.
ÁFONYA
(vörös) (Vitis idaeae folium) - Clanberry, …
Gyógyhatása: Hólyagbántalmak, gyomorhurut. A levéltea húgyutak dezinficiense (fertőtlenítőszere), de használják reuma, köszvény és köhögés ellen is.
AKÁCFA
~ Fehér akác (Robinia pseudoacacia L.) – Ágác-, ágácifa, ákác csipke, cédrusfa, kökörnifa, koronafa, magyarfa.
Gyógyhatása: Köhögés, hurut, görcsoldó, enyhe hashajtó, gyomorsavtúltengés, székrekedés, gyomor- és bélfekély. A virágtea köhögéscsillapító, enyhe hashajtó, a túlzott gyomorsavképződést gátló. A kéregfőzet gyomorsavtúltengés, székrekedés, gyomor- és bélfekély ellen használatos.
Ellenjavallat: A kéreg alkalmazásában óvatosság ajánlott, robin és fazin nevű MÉRGEZŐ! fehérjéket is tartalmaz!
ALMA
(nemes) (Malus sylvestris)
Gyógyhatása: Hasmenés, székrekedés, szívbetegség, szívgörcs, rák, cukorbetegség, ólommérgezés, sebfertőzés. Az alma héját is együk meg a benne rejlő sokféle gyógyító hatás miatt. A zöld almákban több energia rejlik. Sebfertőzés elkerülésére az almalevél antibiotikum tartalma miatt sebek előkezelésére a lemosásig, vagy a bekötésig jól használható.
Ellenjavallat: Kerüljük az almamag fogyasztását, mert a benne található cianid mérgező hatású!
Aloé
(Aloe capensis) - Aloe vera, orvosi aloé
Gyógyhatása: Sebek, égések, forrázások, karcolások, horzsolások, napfény okozta leégés, fertőzések elleni védelem, bőrápoló krémek. Belső használata tilos! A levél hosszanti kettévágásával juthatunk a zseléhez, ami kozmetikai szerként, vagy sebek, vágások fertőtlenítésére alkalmas.
Aloé ellenjavallt: Terhes nők belsőleg ne használják, mert méhösszehúzó hatása miatt vetélést idézhet elő. Súlyosbíthatja a fekélyt, az aranyeret. Az aloét általában nem ajánlják belső használatra!
Amerikai lázgyökér
(Eupatorium perfoliatum)
Gyógyhatása: Megfázás, influenza, ízületi gyulladás, lázcsillapítás, kisebb fertőzések esetén, főzetét legfeljebb napi három alkalommal fogyasztható.
Amerikai lázgyökér ellenjavallt: Kétévesnél fiatalabb korban nem adható. Frissen szedve MÉRGEZŐ!. Nagy adagban émelygést, hányingert, hányást okozhat!
Amerikai viaszbokor
(Myrica cerifera)
Gyógyhatása: Lázcsillapító, hasmenéscsökkentő, vérhas, skarlát, torokfájás, influenza, menstruációs nehézségek. Hasmenés, vérhas, meghűlés, influenza. Visszértágulatoknál, torok öblögetésre, méhvérzés kezelésére (Forduljon inkább orvoshoz)
Amerikai viaszbokor ellenjavallt: Kétévesnél fiatalabb korúnak ne adjuk, nagy adagban alkalmazva gyomorbántalmakat, hányingert, hányást okozhat !
Ananász
(Ananas comosus)
Az ananász, leveses, savanykás ízű gyümölcsöt terem, melyben egy fehérjeemésztést segítő enzim, a bromelain található, ezért a gyümölcs fogyasztása az étkezések után ajánlott. Az ananász a forró tartományokban üdítő ereje miatt kedvelt gyümölcs. Íze édes-savanyú, zamatja nagyon finom.

Friss gyümölcsöt szeletelve fogyasztjuk, de kapható konzerv alakban is, melyet bólék, sütemények, gyümölcstortákhoz használhatunk. A trópusokon az ananász levéből megerjesztve bor, nanaja nevű likőr és szeszes ital készíthető. Indiában orvosságnak is használják. Európában legtöbbre a cukorsüveg fajtát becsülik, mely kúp alakú és sárgás színű, továbbá a jajagná-t, mely szintén sárgás húsú, de apróbb és tojásdad alakú, íze pedig valamennyi fajtáénál finomabb.
A gyulladás- és ödémacsökkentő hatással is rendelkező bromelaint rheumatoid arthritis, illetve akut posztoperatív és poszttraumás duzzanatok kezelésében terápiásan alkalmazzák, fibrinogén gátló hatása miatt pedig a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében lehet szerepe.
Ezen kívül jó emésztést serkentő, ajánlják még hasnyálmirigy-, és bőrproblémák, súlyfelesleg, tüdőgyulladás, meghűlés, köszvény, isiász, ínysorvadás, vérszegénység esetén is.
Angosztúra
(Galipea officinalis)
Gyógyhatása: Leginkább a gyógyszeriparban, emésztést elősegítő, görcsoldó, hasmenés elleni elixír, tinktúra. Az élelmiszeriparban keserű likőrök, gyógyborok, a háztartásokban bólék készítéséhez használják.
Arab kávé

(Coffea arabica)
A kéregállomány és a központi idegrendszer serkentésével a koffein ébren tart, segíti a gondolkodást és csökkenti a fáradságérzetet. Azt is kimutatták, hogy serkenti a nyúltvelői légzőközpontokat. Növeli a szívritmust és a véráramlást, valamint az összehúzódások erősségét. Fokozza a szervezet energia-felhasználását (az alapanyagcsere növelésével). Végül felerősíti az aszpirin fájdalomcsillapító hatását. Külsőleg, helyileg serkenti a lipolízist (a zsírok lebontását). A kávé hatása azonban nem korlátozódik kizárólag a koffeinre: egyéb összetevőinek is jótékony a hatása, például a trigonellin migrén ellen is hatékony lehet.
A kávé sportolóknak nem ajánlott: a többi koffeintartalmú italhoz hasonlóan, a doppingszerek listáján szerepel. Terhes nők is kerüljék, mert a benne lévő teobromin kockázatot jelenthet a születendő gyermek egészségére nézve.
Aranyvesszőfű
(Solidago gigantea) (Solidago virga-aurea)
Gyógyhatása: Vesebetegségek, hólyaghurut, izzasztó és vizelethajtó, cukorbaj és asztma. Teáját: Magas vérnyomás, epe, vese, hólyag, májbántalmak, nehéz havi vérzés, szamárhurut, reumás és ízületi fájdalmak ellen, izzasztóul, vizelethajtóul is alkalmazható. Külsőleg toroköblítőként használható.
Aranyvesszőfű ellenjavallat: A belélegzett szőrbóbiták kellemetlen nyálkahártya-, és fogínygyulladást okozhatnak az arra érzékenyeknek!
Árnika
(Arnica flos) - angyalital, anyagyökér, kappanfű, máriafű, olaszútifű,… Védett! Eszmei értéke: 10 000 Ft
Gyógyhatása: Gyomorfekély, vérszegénység, vizeleti zavarok, izzadás, reumatikus bántalmak, külsőleg sérülés, zúzódás, fagydaganat esetén alakalmazzák.
Árnika ellenjavallat: A szekszviterpén laktonok az arra érzékeny egyénekben allergiás bőrreakciókat válthatnak ki, ilyenkor a készítmények további használata nem javasolt. Belsőleges alkalmazása kerülendő, mert nagyobb adagokban szívmegállást okozhat.
Árvacsalán
(Lamium album) - Fehér árvacsalán, holtcsalán, méhfű, peregtető, szelídcsalán, macskaparéj
Gyógyhatása: Légzőutak, húgyutak megbetegedései, égési sebek. Légzőutak, húgyutak megbetegedéseiben. Égési sebek borogatására.
Articsóka

(Cynara scolymus)
A mediterrán konyha kedvelt alapanyaga. Magyarországon sokáig dísznövényként ismerték. Bimbóinak vastag sziromlevelei ehetők. Vásárláskor a kisebb bimbókat válasszuk. Készíthetünk belőle előételt fűszeres mártással, vagy megtölthetjük húsfélével. Markáns íze miatt nem kell fűszerezni, elég, ha citromlével locsoljuk meg. A virágkezdeményeket zöldségként fogyasztják.
Hatóanyagai: cinarin, szeszkviterpén-laktonok, alkaloidok, flavonoidok (szkolimozid), inulin, aromaanyagok, keserű anyagok.
Gyógyhatása: Az articsóka levelét (cynarae folium) a népi gyógyászatban és a gyógyszergyártásban is felhasználják, serkenti a máj szöveteinek regenerálódását, epehajtó, koleszterinszint csökkentő, emésztést segítő. A növény leveleiből készült teát általános erősítő, a máj méregtelenítését fokozza, epe és májbajok, magas vérnyomás, érelmeszesedés, cukorbetegség, vese- és hólyagbántalmak elleni szerként használják. A gyökérnek antibiotikus hatása is van.
Árvácskafű
(Viola odorata) - Illatos ibolya, lila ibolya, kék ibolya, #ibolya, viola,…
Gyógyhatása: Felhasználják: a leveleit, virágait, ritkábban gyökereit is felhasználják. Enyhíti a köhögést, asztmát, szájüregi gyulladásokat és a hörghurutot. A gyökeréből enyhe hashajtó hatású szirupot készítenek. Mérsékelten használandó, mert a benne lévő szaponin rosszullétet, hányást is okozhat. Virágait kandírozva süteményekhez is használják.