A zene
A zene és a hangok ugyanúgy mindennapjaink része, akár az evés vagy az alvás. Ahogyan a mindennapi rutin elvégzésére figyelmet szetnelünk, ugyanúgy érdemes a minket körülvevő hangokhoz, zenéhez is tudatosabban hozzáállnunk. A fülünkön bejutott hangok legtöbbször tudattalan dolgoznak bennünk tovább, hatással vannak ránk akkor is, ha erről mit sem tudunk. Ha a zene által épülni szeretnénk, akkor érdemes olyan zenét keresnünk, ami nem pusztán kiszolgál, hanem valóban képes önmagunk legbelsőbb rétegei felé fordítani minket. Ha feladjuk passzív zenehallgatási szokásainkat, s hajlandóak vagyunk figyelmünket odaajándékozni a zenének, a zene belső tartalma, üzenete képes szívünkben, mint egy csendben megszólaló szimfónia felcsendülni.
Rég ismert tény, hogy a dallamos zene kikapcsol, észrevétlenül is feszültséget old a szervezetben.
Egy igen gyors ritmusú zene pulzusainkat 22 százalékkal, légzésünket pedig 50 százalékkal is megemelheti, míg egy lassú ritmusú, szomorú zenedarab a normális alá is viheti.
A meditációs zene ellazít, a tenger hullámai és a vízcsobogás megszabadít a napi terhektől, a csivitelő madarak nyugalmat árasztanak, a békabrekegés jókedvre derít. A zongora, a cselló, a hegedű, az orgona békességet hoznak, a gregorián dallamok mitikus élményekhez segítenek minket. (Persze ezeket befolyásolhatják bizonyos tényezők, mint pl a lelkiállapot.)
Fontos, hogy ha a zene jótékony hatását kívánjuk élvezni, akkor az soha ne legyen hangos!
Kutatások igazolják, hogy a zenetanulás javítja a gyermekek szómeróriáját, továbbá egyértelműen kedvező hatással van a kreatív gondolkodásra. A zene feldolgozásában mindkét agyfélteke részt vesz, de bizonyos frekvenciák különösen, mint a gamma. A gamma-frekvenciájú agyhullámok jelentős szerepet játszanak a kognitív tevékenységben, tehát az észlelésben és az észleltek feldolgozásában.
Még egy ok, amiért érdemes gyermekünket zenére járatni: a zenészek jobbak matematikából, konkrétan a térben való eligazodást igénylő feladatok megoldásában.
A zeneoktatás egyértelműen növeli az intelligenciaszintet, akárcsak az edzés hatására az edzett szerv teljesíténye is növekszik. Ez igaz az agy esetében is. Állandó kihívásokra, feladatokra és edzésre van szüksége, hogy optimális teljesítményt nyújthasson.
Fever - Peggy Lee
http://www.youtube.com/watch?v=JGb5IweiYG8&list=RD-J9bwNLRiJU&index=4